Pokaż serce

Bóle wzrostowe vs nowotworowe

Objawem, że mamy do czynienia ze złośliwym guzem litym, poza zmianą wyglądu naszego ciała, czy jakiegoś jego fragmentu, może być ból.
Bóle wzrostowe i bóle nowotworowe są dwiema różnymi kategoriami bólów, które mogą występować u dzieci.
Bóle wzrostowe często budzą niepokój i skłaniają do pogłębienia diagnostyki. Czym się różni ból nowotworowy od bólu wzrostowego?
W nowotworach kości ból bardzo często pojawia się w nocy, często w jednym miejscu. Nie jest związany z ruchem. Natomiast potrafi wybudzać ze snu i mimo brania leków przeciwbólowych nie znika. Zazwyczaj narasta w czasie i po prostu trwa. W bólach wzrostowych, też ból pojawia się w nocy, ale często zmienia swoją lokalizację, raz boli tu, raz tam, ustępuje nawet bez leków przeciw bólowych, nawet na wiele tygodni.
A dlaczego bóle pojawiają się w nocy? Jest bardzo ciekawe zjawisko. W nocy wycisza się wiele bodźców obecnych w ciągu dnia, więc podrażnione włókna nerwowe dają o sobie znać. Noc to generalnie taki czas, gdy pewne rzeczy się wyostrzają – strach, lęk.

Bóle nocne WZROSTOWE vs. NOWOTWOROWE

Bóle „wzrostowe” (przeciążeniowe)

Często po dużej aktywności
Charakter przerywany, okresy bez bólowe jedno lub kilku dniowe
Wędrują, zmieniają lokalizację
Ustępują po placebo
Brak stwierdzanych odchyleń w badaniu klinicznym
Występują u młodszych dzieci 5-7 rż

Ból nowotworowy

Bez związku z aktywnością
Dotyczą jednego miejsca
Nasilają się wraz z upływem czasu
Nie ustępują po lekach przeciwbólowych
Zaburzenia ruchomości, objawy zw. z obecnością guza
Dotyczą wszystkich grup wiekowych, też młodzieży i młodych dorosłych

Warto zauważyć, że bóle wzrostowe są znacznie bardziej powszechne niż bóle nowotworowe u dzieci. Jednak każde podejrzenie poważnej dolegliwości powinno być skonsultowane z lekarzem, a badania diagnostyczne mogą być konieczne w przypadku utrzymującego się bólu lub innych niepokojących objawów.